sobota, 4 maja 2013

Domowe Sushi krok po kroku

Sushi to najbardziej znana w świecie potrawa japońska, która ma wielowiekową historię. Pierwsze pisane świadectwa dotyczące sushi w Japonii pochodzą z dokumentu Taiho-Ritsuryo (701-718 n.e.). Co dziwne historia sushi rozpoczyna się na terenie dzisiejszych Chin. Pod koniec II wieku naszej ery w słowniku powstałym na terenie Chin, po raz pierwszy pojawia się wzmianka o sushi.

Potrawą, a raczej sposobem konserwowania ryb, który zapoczątkował popularny dziś przysmak było Nare-sushi. Były to solone ryby przekładane warstwami gotowanego ryżu, pozostawiano je na okres od jednego do trzech lat, do całkowitego sfermentowania. Zjadano tylko rybę, a sfermentowany ryż wyrzucano.
Przez następne lata danie ewoluowało, okres fermentacji ulegał skróceniu (od miesiąca do kilku dni), zaczęto spożywać również ryż i stosować ocet ryżowy do jego zakwaszania. Tak przygotowane danie było gotowe do jedzenia już następnego dnia. Jedną z ostatnich form ewolucji sushi był Hako-sushi. Były to cienkie plastry świeżej ryby ułożone na warstwie zakwaszonego ryżu, przygniecione deseczką i pokrojone na małe, prostokątne porcje, gotowe do jedzenia po kilku godzinach.
W ten sposób proces, który służył konserwowaniu i przechowywaniu ryb, przekształcił się w wykwintne danie.

Sushi występuje w bardzo wielu rodzajach. Najprostsza wersja sushi to nigiri, czyli wałek z ryżu z pojedynczym składnikiem na wierzchu. Najpopularniejsze sushi to maki - rolki, które występują w trzech wariantach: hoso maki - małe rolki z niewielką liczbą składników z ryżem wewnątrz, futo maki - rolki z większą liczbą składników i ryżem wewnątrz oraz ura maki - ryż znajduje się na zewnątrz rolki.

Źródło:

 
 

Domowe sushi krok po kroku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Składniki i akcesoria:
  •  500 g ryżu do sushi
  • 8-9 sztuk nori - prasowane algi
  • wasabi
  • marynowany imbir (opcjonalnie)
  • sos sojowy ( ja zawsze stosuje z firmy woh hup)
  • awokado (musi być miękkie)
  • ogórek zielony
  • około 80 g wędzonego łososia
  • około 100 g paluszków krabowych
  • 10 krewetek tygrysich (mogą być mrożone)
  • majonez
  • serek Philadelphia
  • 1/2 papryki czerwonej
  • kawior (opcjonalnie)
  • sezam
Zaprawa do ryżu:
  • 7 łyżek octu ryżowego
  • 4 płaskie łyżki cukru trzcinowego
  • 3 łyżki sosu sojowego
Akcesoria:
  • mata bambusowa do rolowania sushi
  • ostry nóż bez ząbków
  • pałeczki
  • drewniana lub bambusowa miska do ryż
  • garnek około 3 litrowy ze szczelną pokrywką
  • drewniana łopatka do ryżu
  • ściereczka kuchenna do przykrycia ryżu
  • wilgotna ściereczka do wycierania noża
  • miseczka z czystą wodą
  • pojemniczki na sos sojowy
 
Przygotowanie:
 
Etap I – ryż:
 
Ryż jest podstawą dobrego sushi, tak naprawdę od niego zależy 80% sukcesu. Jeśli nauczymy się gotować ryż, droga do uzyskania doskonałego sushi będzie już prosta.
Najważniejsze aby zakupić ryż przeznaczony specjalnie do sushi. Charakteryzuje się on prawie okrągłymi ziarenkami, które powleczone są dużą ilością skrobi, dzięki czemu jest bardzo kleisty.
Aby uzyskać idealny ryż musimy poświęcić mu trochę czasu, ale nasza cierpliwość będzie wynagrodzonaJ Oto metoda którą ja stosuje:
Ryż gotujemy pod przykryciem w takiej samej objętościowo  ilości wody co ryżu, czyli na przykład na 2 szklanki ryżu daję dwie szklanki wody. Jeśli ryż zacznie przywierać podczas gotowania, to wtedy możemy dolać ewentualnie odrobinę więcej wody. Najlepiej ryż kupować zawsze tej samej marki, dzięki czemu możemy opracować sobie odpowiednie dla niego proporcji wody, czasu moczenia i gotowania. Wtedy ryż zawsze będzie się nam udawał.  
Ja swoje sushi robię zwykle z całego opakowania ryżu. Moim zdaniem nie warto robić mniejszych porcji, ponieważ jego przygotowanie jest zbyt czasochłonne.
Przygotowanie ryżu rozpoczynamy od płukania. Wsypujemy ryż do garnka, nalewamy zimną wodę i mieszając dłonią przepłukujemy i odlewamy mętną wodę. Czynność powtarzamy, aż woda będzie prawie przezroczysta.
Opłukany ryż przekładamy do garnka i zalewamy taką samą ilością wody co ryżu. Na przykład na odmierzonego na sucho 2 szklanki ryżu nalewamy 2 szklanki wody. Przykrywamy garnek pokrywką i zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie szybko doprowadzamy wodę z ryżem do wrzenia. Zmniejszamy temperaturę grzania na minimum i gotujemy 15 minut, aż cała woda wyparuje. Następnie odstawiamy garnek na bok na 10 minut, nie odkrywając pokrywki.
 
Etap  II – zaprawa do ryżu
 
Przygotowujemy zaprawę z podanych składników. Jest to bardzo ważny element, gdyż wpływa w dużym stopniu na smak ryżu. Składniki zaprawy zagotowujemy i odstawiamy do ostygnięcia.
Po tym czasie wykładamy cały ryż do miski, wlewamy zaprawę i mieszamy delikatnie drewnianą łopatką. Ryż okrywamy wilgotną ściereczką-aby się nie zsechł i odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy będzie letni można przystąpić do robienia sushi.
 
Etap III – przygotowanie składników
 
Przygotowujemy wszystkie składniki do wypełnienia rolek.
Składniki możemy oczywiście dowolnie modyfikować. Ja podaje propozycję na role, które osobiście lubię najbardziej.
Decydując się na wykorzystanie krewetek musimy je wcześniej odpowiednio przygotować.
Jeśli używamy świeżych krewetek, to musimy je najpierw oczyścić. Krewetkom odcinamy głowę i ogon. Usuwamy dokładnie pancerz. Delikatnie je prostujemy i nacinamy od dołu. Usuwamy żyłkę grzbietową. Oczyszczone krewetki myjemy  i nabijamy na patyczki do szaszłyków. Możemy również najpierw ugotować krewetki a potem je oczyścić i obrać z pancerzy.
Zagotowujemy wodę, solimy i gotujemy krewetki około 6 minut. Po ugotowaniu krewetki wkładamy do zimnej wody.
Wędzonego łososia, ogórka zielonego, paprykę i awokado  kroimy w paski.
Można użyć dowolnej ryby. Ważne aby była z pewnego źródła, ponieważ zależy nam na świeżości. Jeśli nie jesteście miłośnikami surowych ryb polecam upiec je w piekarniku lub grillu.
 
Etap IV-zwijanie sushi
 
Przygotowujemy sobie stanowisko pracy, aby móc przystąpić do zwijania rolek. Rozkładamy wszystkie pokrojone warzywa, ryby i dodatki. 
Przygotowujemy miseczkę z wodą do maczania palców, mokrą szmatkę do przecierania noża. Matę owijamy przezroczystą folią spożywczą.
Nori kładziemy na matę i rozkładamy na nim równomiernie ryż, zostawiając  na bokach trochę przestrzeni. Warstwa powinna mieć nie więcej niż 0,5 centymetra. Ryż jest bardzo klejący, dlatego przed każdym kontaktem z nim należy zmoczyć sobie dłonie w wodzie.
Nori smarujemy cienką warstwą majonezu na wysokości około 3 centymetrów od dołu, następnie na kładziemy  nadzienie.
 
Ja proponuję następujące kombinacje:
  1. łosoś, ogórek, papryka i serek Philadelphia
  2. paluszki krabowe, awokado, ogórek (tradycyjny California roll)
  3. krewetka,ogórek,papryka

Przystępujemy do zwijania. Przytrzymujemy wypełnienie, żeby się nie rozleciało, i zaczynamy zwijać matę bambusową. W pierwszym kroku należy zakryć całe wypełnienie. Następnie zwijamy resztę rolki. Kiedy mata zaczyna zawijać się razem z sushi podwijamy ją trochę i znów zwijamy kawałek. Po zwinięciu ściskamy jeszcze matę, aby zbić trochę ryż i wypełnienie.
Gotowe rolki kroimy bardzo ostry nóż, wycierając po każdym przekrojeniu nóż mokrą szmatką.
Pokrojone sushi układamy na talerzu. Posypujemy sezamem i opcjonalnie kawiorem.
 
Sushi podaję się z sosem sojowym i wasabi. Sos nalewamy do małych miseczek, wasabi możemy dodać do sosu lub posmarować nim delikatnie kawałek przed zjedzeniem.
Możemy również do sushi podać marynowany imbir.
 

 
 
 
 

6 komentarzy:

  1. Podziwiam! Chyba nie dałabym rady tyle składać i rolować. Piękne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyglądają bardzo profesjonalnie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. a co jesli nam porcje zostaną, można przechowac gotowe?
    w lodówce czy zamrozić?
    chce zrobić dzień wczesniej przed przyjęciem... prosze o rade

    OdpowiedzUsuń
  4. Można przygotować dzień wcześniej i włożyć do lodówki. Ważne aby dobrze zawinąć sushi w folię aby ryż się nie zsechł.

    OdpowiedzUsuń
  5. witam, czy ugotowany ryż z dnia poprzedniego można wykorzystać do zrobienia ponownie "świeżego sushi"??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście myślę że nie bo po całym dniu z pewnością wyschnie i nie będzie już taki kleisty. Lepiej zrobić więcej sushi i włożyć do lodówki niż wykorzystywać wcześniej ugotowany ryż.

      Usuń