piątek, 12 kwietnia 2013

12 kwietnia – Dzień Czekolady


Każdy z nas chyba uwielbia czekoladę. Jedni sięgają najchętniej po tradycyjną tabliczkę, inni wolą czekoladowe trufelki czy pyszne czekoladowe wypieki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Z okazji dnia czekolady postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu smakołykowi.
Oto kilka faktów:

1.     Podstawowymi składnikami czekolady jest miazga kakaowa i masło kakaowe. Biała czekolada natomiast nie zawiera  proszku kakaowego. Ma również niską zawartość  masła kakaowego.

2.     Słowo czekolada zawdzięczamy Majom, pochodzi od słowa chocola, które oznacza - pić czekoladę.

3.     Czekolada początkowo spożywana była w formie napoju przyrządzonego z rozgniecionych nasion kakaowca i wody. Majowie uznawali ją za przysmak Bogów. W Europie czekolada pojawiła się w XVI, za sprawą hiszpańskiego podróżnika Hernán'a Cortés'a. Pierwszą czekoladę w formie tabliczki wyprodukowano w roku 1819 w Szwajcarii. Do Polski zawitała w XVIII w.

4.     W 100 gramach czekolady znajdziemy około 600 kcal. No ale kto by to wszystko liczyłJ Jeśli jednak zwracamy uwagę na zdrowe odżywianie to sięgnijmy po czekoladę gorzka, ponieważ nie zawiera dodatkowych składników.

5.     Czekolada ma w sobie dużo witamin i pierwiastków np. witaminę A, która pozytywnie wpływa na skórę i wzrok, E - witamina młodości , B2, B3 (PP), B6, B12, M (kwas foliowy), fenylotylamine, która stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia, żelazo, magnez , potas, cynk, selen, wapń i wiele innych. Czyli czekolada lekiem na wszystkoJ Nic więc dziwnego, że mała porcja czekolady błyskawicznie potrafi poprawić nam nastrój.
 
6. Podobno po tym jaką czekoladę lubisz można stwierdzić jakim jesteś typem osobowości.

·       czekolada mleczna – romantycy
·       biała – osoby  niezdecydowane, mające trudności z podejmowaniem decyzji
·       gorzka - osoby, które lubią i doceniają rzeczy dobrej jakości
·       deserowa –osoby myślących perspektywicznie, ale też często pragmatycznie
·       z nadzieniem kawowym - ludzie niecierpliwi, impulsywni
·       toffi – uczuciowi, zmysłowi
·       nadzienie owocowe- ludzie kreatywni
·       nadzienie z owoców cytrusowych - ludzie, którzy sprawdzają się w trudnych sytuacjach, którzy zawsze służą pomocą
·       czekolada z migdałami – osoby lubiące eksperymentować, kochające ryzyko
·       czekoladki kwadratowe wybierają osoby uczciwe, prostolinijne, na których można polegać
·       czekoladki w kształcie trójkąta - urodzeni egoiści, którzy pragną być w centrum uwagi, mało wrażliwi na potrzeby innych
czekoladki z bombonierek o kształtach ściętych sześcianów – osoby kochające luksus i bogactwo

7. Uzależnienie od czekolady to niestety nie mit. czekoladoholizm. Czekolada posiada w swoim składzie kilka substancji uzależniających (w minimalnych ilościach):

  • kofeinę
  • teobromine
  • anandamide
  • fenyloalanina

Przeprowadzone badania wykazały zwiększenie aktywności mózgu (w obszarach odpowiedzialnych za uzależnienia i doznawanie przyjemności) gdy widok czekolady został wzmocniony możliwością picia napoju czekoladowego. Według naukowców jedynym sposobem, by pozbyć się uzależnienia od czekolady jest – jedzenie po ciemku.

Oczywiście dziś w planach ciasto czekoladowe :) Już niebawem na blogu.

Źródło:

http://kopalniawiedzy.pl/czekolada-czekoladoholizm-osrodki-przyjemnosci-mozg-Edmund-Rolls-Ciara-McCabe-prazkowie-kora-okolooczodolowa-kora-obreczy,3252

4 komentarze: