piątek, 15 lutego 2013

Risotto z grzybami i szynką szwardzwaldzką

Risotto, obok makaronu i pizzy najpopularniejsza, klasyczna włoska potrawa. Z makaronem i pizzą ma jeden wspólny mianownik - można je przyrządzić na wiele sposobów. Znakomicie smakuje z mięsem, rybami, owocami morza, szybką, warzywami czy grzybami.
Pomysł na risotto z grzybami i szynką dojrzewającą podpatrzyłam od Pascala, który gotował podobne w swoim programie.

Risotto wyszło naprawdę pyszne, kremowe. Szynka szwardzwaldzka doskonale komponowała się z grzybami. Danie nie należy do najłatwiejszych. Przygotowanie ryżu jest czasochłonne, musimy poświęcić mu sporo uwagi ale dla takiego efektu naprawdę wartoJ  Polecam!!
 Risotto z grzybami i szynką szwardzwaldzką


Składniki dla 2 osób:
·       l szklanka ryżu do risotto (używam arborio)
·       2 łyżki masła
·       100 g szynki szwardzwaldzkiej lub innej szynki dojrzewającej
·       ½ czerwonej cebuli
·       1 ząbek czosnku
·       około 1,5  litra wody spod suszonych grzybów
·       1 bulion grzybowy
·       10 dag startego parmezanu
·       około 7 suszonych borowików lub innych grzybów
·       4 pieczarki

·       4 suszone pomidory

·      zioła prowansalskie, pieprz


Przygotowanie:
Suszone grzyby moczyć w ciepłej wodzie przez około 3 godziny. Kiedy grzyby będą miękkie wyjąć z wody. Wodę zagotować, dodać bulion grzybowy.
Szynkę szwardzwaldzką pokroić na cienkie paseczki. Podsmażyć i przełożyć na talerz. Pieczarki obrać, namoczone grzyby odsączyć z nadmiaru wody. Wodę spod grzybów przelać do garnka, dodać bulion i zagotować. Pieczarki i grzyby pokroić w kosteczkę. Podsmażyć na wytopionym z szynki tłuszczu. Doprawić pieprzem.
Cebulę i czosnek obrać, drobno posiekać. Na patelni roztopić 1 łyżkę masła, zeszklić cebulę dodać (uważać aby nie zarumieniła się zbytnio). Dodać ryż i smażyć na małym ogniu przez około 2 minuty ciągle mieszając aż ryż się lekko zarumieni.
Dodać trochę bulionu grzybowego, cały czas mieszać, kiedy ryż wchłonie płyn dodać kolejna porcję. Cały proces powtarzać do momentu aż ryż będzie miękki (ryż musi być ugotowany al dente, cała sztuka polega na tym aby był kremowy, a nie zrobiła się z niego nieapetyczna papka). Cały proces trwa zwykle około 20 minut.
Jeśli uznamy, że ryz jest już odpowiedni a dalej zostaje nam bulion to nie dodajemy go już do ryżu. Ważne aby ryż był ugotowany i równocześnie cały płyn odparował.
Kiedy ryż będzie już prawie gotowy połączyć podsmażoną szynkę z grzybami, doprawić ziołami prowansalskimi. Podgrzać.
Odstawić risotto z ognia. Dodać łyżkę masła. Wymieszać, a następnie połączyć z szynka i grzybami. Posypać startym parmezanem.
Podawać od razu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz